فهرست بستن

مراقبت از سالمندان چاق

حکایت اول اشتباهات رایج در برخورد با چاقی سالمندان:

مراقبت از سالمندان با اضافه وزن
مراقبت از سالمندان با اضافه وزن

1-پرخوری، سالمندان ما معمولاً متوجه نیستند در روز چقدرخوراکی‌های غیرضروری استفاده می‌کنند. خوب است به مدت یک هفته هرچی را به هر تعداد سالمندان‌مان می‌خورند توسط نزدیکان و یا پرستار یا همدم‌شان روی کاغذ یادداشت کنند. میوه‌ها نیز خارج از این قاعده نیستند.

2- حذف شام و جایگزینی آن با سالاد که حاوی خیار و گوجه و کاهو  باشد . مزاج سالاد سرد و تر است خود به سردی و تری که در افراد سالمند چاق وجود دارد می‌افزاید و کار درستی نیست و یادمان باشد که افزودن سس به سالاد نیز چاق کننده است.

3- کاستن غیرمنطقی از حجم برنج و نان و سایر خوراکی‌هایی که بدن به آن‌ها عادت کرده است ، نیز اشتباه است . بعضی از سالمندان چاق دچار تحلیل عضله هستند و حتماً رژیم خاص خود را نیاز دارند. کم کردن خودسرانه مقدار غذا و جایگزینی سالاد در وعده شام به این افراد پیش از بقیه آسیب می‌زند. اگر کم کردن غذا طبق الگوی درستی نباشد پس از چندی منجر به ضعف، ناراحتی معده، یبوست، ریزش مو و خرابی پوست می‌شود. عادت طبیعی ثانوی بدن را  به جز در موارد اندک، در سایر موارد مجاز به ترک ناگهانی آن نیستیم زیرا هم آسیب جسمی هم آسیب روانی به بدن وارد می‌کند.

4- درهم خوری و رعایت نکردن ترتیب در خوردن سالمندان این دو مسئله باعث تولید خلط خام یا خلط غیرطبیعی و نهایتاً چاقی و البته بیماری‌های دیگر می‌شود.

5- منحصر کردن درمان چاقی در محدود کردن خوراکی‌ها در سالمندان

6- اصلاح خوردن تنها بخشی از درمان چاقی است و ماده‌ای هم وجود ندارد که خوردنش باعث لاغری شود.

حکایت دوم چرا پس از مدتی ورزش و رژیم غذایی وزن ثابت می‌ماند

و کمتر نمی‌شود:

بیشتر سالمندان چاق شیوه زندگی نامناسبی دارند. بنابراین بدنشان  لبریز از مواد زائدی است که در طب سنتی به آن امتلاء می‌گوید. پاکسازی در سالمندان چاق برای رفع امتلاء باید با احتیاط باشد. زیرا عروق و سالک روح و قوای این سالمندان تحت فشار است و خلأ حاصل از پاکسازی شدید و ناگهانی می‌تواند منجر به ضعف شدید و غش شود.

ازائه رژیم‌های غذا و ورزش شدید نیز به افراد دارای اضافه وزن صلاح نیست . به این معنا که ورزش شدید و طولانی و محدودیت شدید خوراکی را نمی‌شود از ابتدا کار لحاظ کرد زیرا بدن مدت‌ها تحت تأثیر رطوبت ناشی از چاقی تنبل و سست شده است. این سالمندان قادر به انجام فعالیت نیستند و اگر هم انجام دهند به زانوها و مفاصل‌شان آسیب می‌زنند.

این در شرایطی است که برای رساندن آن‌ها به وزن ایده‌آل به ورزش قوی و طولانی مدت نیاز است. پس از شروع ورزش که معمولاً سبک است چربی‌های سطحی تحت تأثیر حرارت ذوب می‌شوند و سایز و وزن کاهش می‌یابد. در این مواقع فرد به نقطه‌ای رسیده که ورزش واقعی و مناسب باید شروع شود که کار بسیار دشواری است چون قرار است چربی های عمیق و البته مزمن‌تر ذوب شوند.

زمانی که شدت و مدت ورزش باید افزایش یابد اساسی پیدا کند دقیقاً همان موقع است که سالمند نامید و خسته شده و همه چیز را رها می‌کند. در حالی که تازه از اینجا رژیم واقعی شروع می‌شود و تا به حال دنبال کسب آمادگی بوده است. پس میزان لاغر شدن به میزان چاقی اوّلیه، نو چاقی، میزان نوع که ابتدا شروع شد و در توان بوده بستگی دارد. الزاماً همه افراد چاق سالمند با یک زمان و یک میزان ورزش به یک اندازه لاغر نمی‌شوند.

افراد چاق سالمند عضلات با افزایش شدت ورزش چاق می‌شود و حتماً باید تحت نظر متخصصان پزشکی ورزش درمانی شوند.

حکایت سوم چاقی شکمی مقاوم در سالمندان

به چند دلیل تجمع چربی در شکم به راحتی از بین نمی‌رود:

  1. سردی مزاج روده‌ها
  2. دور بودن شکم از مرکز حرارت غریزی (قلب)
  3. سردبودن مزاج چربی
  4. سردبودن مزاج خانم‌های سالمند نسبت به آقایان سالمند
  5. هرچه سن افزایش یابد مزاج سردتر می‌شود و از بین‌رفتن چربی که خودش سرد است نیز مشکل‌تر خواهد شد.
  6. اختلالات عادت ماهانه یائسگی در بانوان سالمند به طور ویژه باعث انباشته شدن چربی در شکم می‌شود و سایر عوامل چاقی سالمندان خانم‌ها
  7. ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک
  8. مشکلات تیروئید – پرخوری عصبی و ریزه خوری – مصرف زیاد شیرینی، برنج و نان
  9. اختلالات هضم – خواب شب ناکافی – ورزش ناکافی

حکایت چهارم ژنتیک و مزاج جبلی (سرشتی)

دو موضع مهم در چاقی و لاغری سالمندان :

حتماً در هر دو حالت افراد که هرچه می‌خورند چاق نمی‌شوند و افرادی که با کوچک‌ترین ناپرهیزی وزن اضافه می‌کنند زمینه  ژنتیک وجود دارد. این لاغری خشکی جبلی مزاج است و اگر سالمند برای چاق شدن تلاش کند برای خود مزاج‌تر ایجاد کرده یعنی چاقی حاصله بیمارگونه است.

سالمندی که جبلی‌تر دارد چاق است و تلاش برای لاغری یا بیهوده است یا منجر به سوی مزاج خشک خواهد شد که لاغری بیمارگونه است. اینجاست که بحث وزن صحی و وزن تناسب اندامی پیش می‌آید. وزن صحی الزاماض همان وزن تناسب اندامی نیست و مهم این است که بر وزن صحی خود بمانیم. وزن صحی وزنی است که عملکرد بدن در آن وزن به درستی انجام می‌پذیرد و بیماری‌های ناشی از افزایش وزن نیز علائم مزاجی غیرطبیعی وجود ندارد.

نکته مهم دیگر که امروزه مطرح است وزن خانوادگی است. ظاهراً عقیده بر این است که افراد چه بخواهند چه نخواهند از 40 سالگی بعد به سمت و سوی تیپ مناسب در خانواده حرکت می‌کنند. خلاصه کلام اینکه گاهی نمی‌شود که نمی‌شود. حکایت پنجم دمنوش‌ها و قرص‌های لاغرکننده از تبلیغ تا واقعیت برخی گیاهان مانند زیره، لیموترش، چای سبز، کرفس متان سداب زنیان اثر کاهنده چربی خون دارند. اما اینکه الزاماً بر چربی‌های زیرجلدی هم اثر کنند جای تأمل و سؤال دارد.

حتی برخی مطالعات حاکی از خلاف این تصورات است. مصرف این داروها چه شکل مفرده یک گیاه و چه در فرم مرکب چند گیاه کنار ورزش شدید و طولانی و منظم رژیم غذایی حساب شده کنترل و درمان بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است کمک‌کننده باشد. البته عوارض فرم مفرده کمتر است. مصرف سرکه سیب یا لیموترش در حالت ناشتا برای معده سالمندان بسیار زیان‌آور است.

داروهایی مانند قرص زیره حاوی مقداری زیادی از ماده مؤثره زیره هستند که این مقدار هرگز از پاشیده شدن زیره روی غذا یا دمنوش آن حاصل نمی‌شود. از طرفی بی‌خطر بودن مصرف طولانی‌مدت نیست این در حالی است که درمان چاقی، درمانی طولانی مدت است. همچنین امکان ندارد بیماران و سالمندان با شاخص توده بدنی بالا با این داروها لاغر شوند.

ما در سانا بهترین خدمات آرایشی را به شما و سالمندانتان ارائه می دهیم


خدمات زیبایی

تصویر خدمات وِیژه سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ،خدمات نویین آرایش در منزل را ویژه سالمندان ،بیماران و معلولین ارائه میدهد. خدمات سانا با کادر مجرب آرایشگری در خدمات شماست...

 

آرایش سالمندان

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

آرایش سالمندان باعث بازگشت روحیه آنان میشود ،وقتی سالمندان پا به سن میگذارند از درون به مشکلات روحی بر میخورند که خدمات سانا با آرایش در منزل روحیه شما را یاز میگرداند و شمارا برای مراسمات اماده می سازند

 

خدمات زیبایی و آرایشی

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا
خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای سالمندان و مبیماران در منزل

آرایش سالمندان در منزل

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

خدمات آرایشی سالمندان در منزل ، سانا اولین ارائه دهنده خدمات آرایشی سالمندان در منزل

خدمات زیبایی سالمندان

تصویر قبل و بعد آرایش بانوان سالنمند در محل سکونت

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا برای سالمندان که شادابی و نشاط و زیبایی را به سالمندان ما هدایه میدهد

خذمات زیبایی بانوان

تصویر آرایش بانوان- خدمات سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای بانوان در سالن آرایشی و در منزل پ. خدمات زیبایی سانا شمارا برای مهمانی ها و مراسمات آماده می سازد

خدمات پیرایش آقایان

تصویر آرایش و پیرایش سالمندان- خدمات سانا

پیرایش و اصلاح موی سر آقایان بخصوص آقایان سالمند در محل سکونت آنان...

اصلاح و تاتوی ابرو

تصویر قبل و بعد آرایش و تتو سالمندان - خدمات سانا

اصلاح . تاتوی ابروی سالمندان.بسیاری از خانم های سالمند که ابروی آنها ریخته علاقه به ترمیم ایروی خود دارند

اصلاح ، کراتینه و ابرسانی مو

تصویر خدمات کراتینه مو و آبرسانی مو - خدمات سانا

اگر مدت ها است که موی خود را کوتاه نکرده اید به خود این جسارت را بدهید که آنن را امتحان کنید

آرایش بیماران سرطانی

تصویر - خدمات آرایشی و سرطانی برای بیماران مبتلا به سرطان

مرکز خدمات آرایشی سانا با خدمات آرایشی خود زیبایی و شکوه چهره شمارا مجددا باز میگرداند

آرایش بیماران پس از درمان سرطان پستان

تصویر آرایش بیماران پس از سرطان پستان- خدمات سانا

بیمارانی که به تازگی از سرطان سینه آزاد شده اند و باد با ظاهر و روحیه خود توجه بسزایی داشته باشند

آرایش بیماران مبتلا به سرطان پوست

تصویر آرایش خانمی که دچار بیماری های پوستی بوده است - خدمات سانا

آرایش موی سر سالمندان و جوانان در سالن و در محل، اصلاح موی سر سالمندان در منزل