فهرست بستن

مراقبت های پزشکی پس از جراحی

چگونه با درد مقابله کنیم

یک گام از درد جلوتر باشید وقتی توصیه می‌شود از درد پیشی بگیرید به این معنی است که منتظر نمانید تا درد شدید شود و آنگاه داروهای ضد درد خود را مصرف کنید. اگر منتظر بمانید تا درد شما شدید یا فزاینده شود کنترل آن دشوارتر خواهد شد به ویژه آنکه همچنان باید زمان بیشتری را در انتظار بمانید تا دارو توسط بدن جذب شود.
و آثار بی دردی آن نمایان شود در روزهای آغازین پس از عمل جراحی توصیه می‌شود داروهای ضد درد دقیقاً طبق توصیه پزشک تجویز کنند با بهتر شدن درد بیمار ، بیمار خواهد توانست زمان بین دوزهای دارو را افزایش دهد تا آنجا که از مصرف آنها بی‌نیاز شود.

 

برای مقابله با درد موارد زیر را مدنظر قرار دهید :

 • به داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای هم بیندیشید:

  شما مجبور نیستید صرفاً از داروهای نسخه شده ضد درد استفاده کنید استفاده از داروهای بی‌دردی غیر نسخه‌ای (OTC) یا هماهنگی و اجازه پزشک درمانگر می‌توان در اداره دردهایی که آنقدر شدید نبوده‌اند که نیاز ضد درد نسخه شده داشته باشید کمک کننده و مفید می‌باشد.

 • خواب کافی داشته باشید:

  شاید یافتن ارتباط بین خواب کافی و مدیریت بهتر درد ابتدا دشوار و دور از ذهن نمی‌باشد اما حقیقتاً خواب یکی از مهتمرین ابزارهایی است که می‌توان به شما در کنترل درد کمک کنند. خواب کافی می‌تواند به شما کمک کند تا توانایی خود را در مقابله با درد بیفزایید.

  علاوه بر این خواب کافی به تسریع ترمیم بافت‌های آزرده نیز کمک خواهد کرد و حقیقتاً درد را خواهد کاست نکته مهم این است که درد خود را به قدری کاهش دهید. تا بتوانید خوب بخوابید این مهم نیز ممکن است نیاز به دارو کنار وضعیت گرفتن مناسب برای خواب داشته باشد.

 • راه رفتن حرکت کردن:

  روز بعد از جراحی به بیمار آموزش داده می‌شود که بتواند روی تخت یا صندلی بنشیند. و با عصای زیر بغل یا واکر راه برود یا اندام‌ها و مفاصلش را حرکت دهد تا از خشکی آن‌ها جلوگیری شود. و اوّلین فرصت حرکات همه مفاصل و اندام‌های بیمار به خصوص اندام جراحی شده و به خصوص مفصل نزدیک به محل عمل شروع می‌شود. گاهی اوقات این حرکات چند ساعت بعد از جراحی شروع می‌شود این حرکات ابتدا به صورت (پاسیو) انجام می‌شود یعنی یک نفر مفصل بیمار را خم و راست می‌کند بعد از مدتی به بیمار آموزش داده می‌شود خودش مفاصل مورد نظر را حرکت دهد. مشکل دیگر ضعیف شدن تدریجی عضلات اندام جراحی شده است بنابراین طبق برنامه منظم بیمار حرکت نرمشی خاصی انجام می‌دهد تا قدرت عضلات اندام را در حد متعادل حفظ کند.

  چند روز پس از هر جراحی بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود و به منزل می‌رود در این مدت شرکت (سانا ) می‌تواند به کمک بیمار بیاید و در این مدت بیمار باید به نکات مهمی توجه کند. داروهایی که پزشک تجویز کرده مراقبت از زخم، مراقبت از دستگاه تنفسی، مراقبت از وضعیت روانی بیمار و نرمش‌هایی که بیمار باید انجام دهد از مهم‌ترین این نکات هستند که به کمک پرستار و بهیار شرکت می‌توان به نحو درست و با اطمینان صورت بگیرد.

  روند التیام زخم مجموعه وقایع پی در پی است که در شرایط طبیعی موجب ترمیم زخم می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • تغذیه مناسب:

  می‌توان از طریق پرستاران و بهیاران شرکت انجام گیرید تغذیه مناسب گلوکز و چربی انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند پروتئین در پاسخ ایمنی رگ سازی و ترمیم زخم مؤثر است ویتامین A برای تولید سلولهای جدید مؤثر است ویتامین B کمپلکس نقش مهمی در قدرت کشمکش زخم و همچنین پاسخ‌های ایمنی ایفا می‌کند ویتامین C برای ساخت کلاژن حفظ قدرت کشمکش زخم پاسخ ایمنی و حفظ تمامیت مویرگی مؤثر است و ویتامین E صدمات بافتی را کاهش می‌دهد.

  مس برای کلاژن سازی و فعالیت گلبول‌های سفید لازم است آهن نقش مهمی در ساخت کلاژن و انتقال اکسیژن و ساخت هموگلوبین دارد. «روی» تقسیم سلولی را افزایش می‌دهد و روند اپی تلیوم سازی را افزایش می‌دهد. و از مصرف کمپوتها و آبمیوه‌های بازاری خودداری کنید و در عوض تا می‌توانید از میوه و آبمیوه طبیعی استفاده کنید.

 • اکسیژن رسانی:

  ترمیم زخم نیازمند اکسیژن کافی است و بعضی عوامل روند درمان را به تعویق می‌اندازد.

  از عواملی که در اکسیژن رسانی به زخم باید به آن توجه کرد عبارتند از:

 1. تبادلات گازی نامناسب:

  ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی و آسم.

 2. کاهش اکسیژن رسانی:

  ناشی از کم خونی مصرف سیگار و آلودگی هوا.

 3. پایین بودن فشار خون محیطی:

  به دلیل بی کفایتی سیستم قلبی عروقی و کم آبی بدن با سایر اختلالات زمینه‌ای.

 4. فعالیت فیزیکی خود را به آهستگی افزایش دهید:

  کاری که حین انجام دادن آن احساس خوشایندی دارید،  لزوماً با احساس خوشایند در ساعت‌های آتی همراه نیست زمانی که شما در مرحله نقاهت از جراحی به سر می‌برید ممکن است دعوت به بازگشت به فعالیت‌های روزمره موجب بهتر شدن شما شود و متعاقباً شما را به فعالیت بیشتر تشویق کند.

  ولی متأسفانه دور از انتظار نیست که این فعالیت به طور نامناسب بیشتر بر درد شما بیفزاید و اجازه فعالیت بیشتر به شما نمیدهد. از این رو توصیه می‌شود افزایش فعالیت فیزیکی به تدریج و به آرامی انجام شود تا شانس تداوم آن بیشتر شود آهستگی شرایط پیوستگی است. به این منظور برخی افراد افزایش فعالیت فیزیکی به اندازه چند دقیقه بیشتر را در هر از پیشنهاد می‌کنند تا زمانی که دوره نقاهت به طور کامل طی شده و امکان بازگشت به فعالیتهای معمولی روزمره فراهم شود.

 5. برای مدت طولانی ننشینید:

  نشستن و دراز کشیدن در یک نقطه برای مدت طولانی می‌تواند درد را بیشتر کند برخاستن و قدم زدن در هر ساعت یا هر 2 ساعت یکبار طی روز کمک می‌کند تا از وضعیتی که به چوب شدن تعبیر می‌شود در امان بمانید علاوه بر این کمک خواهد کرد خطر پیدایش لخته‌های خون نیز که در این اقدامات جراحی نامعمولی نیست کمتر شود.

  شاید تصور کنید جابجا شدن از وضعیت نشسته به ایستاده خود می‌تواند دردناک باشد این تصور در عمل موجب اجتناب شما از راه رفتن می‌شود به این معنی است که درد به قدری شدید است که قادر نیستید یک عملکرد ساده مثل ایستادن یا راه رفتن را انجام دهید. در چنین مواقعی لازم است با پزشک درمانگر خود جراح با متخصص بیهوشی فلوشیپ درد مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

 6. چه کارهایی باید انجام دهید:

  اینکه شما یک عمل جراحی را پشت سر گذاشته‌اید به این معنی نیست که راه‌های معمولی کنترل درد در شما که پیش‌تر از آنها استفاده می‌کرده‌اند دیگر کار نمی‌کند و مؤثرتر واقع نمی‌شوند برای نمونه اگر متوجه شده‌اید.

  هنگام دردهای عادی درد شما به ایبوپروفن بهتر از؟ پاسخ می‌دهد احتمالاً درد جراحی شما هم به آن پاسخ مثبت خواهد داشت این رویه در مورد سایر روش‌های کنترل درد مثل استفاده از پدهای حرارتی و سایر روش‌های بی‌دردی که شما به طور معمول استفاده می‌کنید نیز صادق است.

 7. محل جراحی خود را ببندید:

  یکی از ساده‌ترین اقدامات که شما می‌توانید انجام دهید تا مانع درد جراحی شوید محل برش جراحی است؟ به معنی نگه داشتن محل برش جراحی در زمانی است که کاری انجام می‌دهید که می‌تواند موجب استرس روی آن محل شود. این استرس می‌تواند از بلند شدن و ایستادن و عطسه کردن و صرفه کردن ناشی شود.

  کاستن استرس از روی برش جراحی دردی را که در آن محل احساس می‌کنید خواهد کاست و خطر رخ دادن عوارض شدید ترک مثل باز شدن زخم یا بیرون؟؟ را کمتر خواهد کرد.

 8. استرس خود را کاهش دهید:

  استرس دشمن کنترل کردن درد است افزایش استرس در بیشتر موارد می‌تواند به افزایش درد منجر شود جراحی به خودی خود یک نوع استرس فیزیکی است که قابل اجتناب نیست باید در کاهش استرس‌های هیجانی کوشش کرد.

  در روزهای آغازین دوره نقاهت سعی کنید از موقعیتها و حتی افراد که می‌توانند سطح استرس شما را افزایش دهند دوری کنید. روش‌های کاهش استرس مانند تنفس عمیق، ورزش‌های ریلکسیشن در این موارد می‌تواند بسیار مفید باشد.

 9. از عوارض تشدید کننده بر حذر باشید:

  یک مَثَل قدیمی وجود دارد که می‌گوید روزی بیماری به پزشک مراجعه کرد و گفت دکتر وقتی فلان کار را می‌کنم دچار درد می‌شوم پزشک در پاسخ به بیمار گفت پس انجامش نده هر چند این مَثَل ممکن است. در نگاه نخست تنها سرگرم کننده به نظر برسد حقیقت ارزشمندی در آن نهفته است اگر بالای سر بردن بازوی شما موجب درد می‌شود.

  از آن دوری کنید درد دوره نقاهت یک شاخص عالی برای فعالیت‌هایی است که باید از آنها اجتناب کنید یا برای آنها محدودیت قائل شوید. ضرب المثل معرفی نامبرده رنج گنج میسر نمی‌شود در درد پس از جراحی کاربردی ندارد برخی دردها ممکن است غیر قابل اجتناب باشد مانند دردهایی که؟ درمان فیزیکی دچار آن می‌شود که اجتناب از آنها هم بد نیست.

ما در سانا بهترین خدمات آرایشی را به شما و سالمندانتان ارائه می دهیم


خدمات زیبایی

تصویر خدمات وِیژه سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ،خدمات نویین آرایش در منزل را ویژه سالمندان ،بیماران و معلولین ارائه میدهد. خدمات سانا با کادر مجرب آرایشگری در خدمات شماست...

 

آرایش سالمندان

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

آرایش سالمندان باعث بازگشت روحیه آنان میشود ،وقتی سالمندان پا به سن میگذارند از درون به مشکلات روحی بر میخورند که خدمات سانا با آرایش در منزل روحیه شما را یاز میگرداند و شمارا برای مراسمات اماده می سازند

 

خدمات زیبایی و آرایشی

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا
خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای سالمندان و مبیماران در منزل

آرایش سالمندان در منزل

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

خدمات آرایشی سالمندان در منزل ، سانا اولین ارائه دهنده خدمات آرایشی سالمندان در منزل

خدمات زیبایی سالمندان

تصویر قبل و بعد آرایش بانوان سالنمند در محل سکونت

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا برای سالمندان که شادابی و نشاط و زیبایی را به سالمندان ما هدایه میدهد

خذمات زیبایی بانوان

تصویر آرایش بانوان- خدمات سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای بانوان در سالن آرایشی و در منزل پ. خدمات زیبایی سانا شمارا برای مهمانی ها و مراسمات آماده می سازد

خدمات پیرایش آقایان

تصویر آرایش و پیرایش سالمندان- خدمات سانا

پیرایش و اصلاح موی سر آقایان بخصوص آقایان سالمند در محل سکونت آنان...

اصلاح و تاتوی ابرو

تصویر قبل و بعد آرایش و تتو سالمندان - خدمات سانا

اصلاح . تاتوی ابروی سالمندان.بسیاری از خانم های سالمند که ابروی آنها ریخته علاقه به ترمیم ایروی خود دارند

اصلاح ، کراتینه و ابرسانی مو

تصویر خدمات کراتینه مو و آبرسانی مو - خدمات سانا

اگر مدت ها است که موی خود را کوتاه نکرده اید به خود این جسارت را بدهید که آنن را امتحان کنید

آرایش بیماران سرطانی

تصویر - خدمات آرایشی و سرطانی برای بیماران مبتلا به سرطان

مرکز خدمات آرایشی سانا با خدمات آرایشی خود زیبایی و شکوه چهره شمارا مجددا باز میگرداند

آرایش بیماران پس از درمان سرطان پستان

تصویر آرایش بیماران پس از سرطان پستان- خدمات سانا

بیمارانی که به تازگی از سرطان سینه آزاد شده اند و باد با ظاهر و روحیه خود توجه بسزایی داشته باشند

آرایش بیماران مبتلا به سرطان پوست

تصویر آرایش خانمی که دچار بیماری های پوستی بوده است - خدمات سانا

آرایش موی سر سالمندان و جوانان در سالن و در محل، اصلاح موی سر سالمندان در منزل