فهرست بستن

مراقبت از سالمندان در سفر

مراقبت از بیماران در سفر
مراقبت از بیماران در سفر

سلامت در سفر برای سالمندان و خدمات شرکت ( ) برای سالمندان در سفر قطعاً مسافرت یکی از تفریحات نشاط‌آور و روحیه بخش هر سالمند و یا بیماری به شمار می‌آید. که اگر این مهم به صورت خانوادگی صورت پذیرد به دلپذیری آن خواهد افزود.

مخصوصاً در مورد سالمندان و بیماران از فواید سفر در سالمندان و یا بیماران می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب، تنوع در زندگی، آشنایی با افراد و فرهنگ‌های مختلف، ارتباط و تعامل بهتر به سالمندان و حفظ و ارتقاع سطح سلامت جسم و روان سالمندان اشاره نمود. سفر علیرغم فواید و آثار مثبت بسیار زیادی که دارد به صورت عدم رعایت اصول مبتنی بر سلامت سفر ممکن است مشکلاتی و معضلاتی فراوانی را برای سالمند، همراهان و حتی سایرین ایجاد نماید.

این در حالی است که با آگاهی کافی و برخورد مناسب و اصولی و با هر شکل می‌توان دشواری و سختی سفر را آسان و تسهیل نمود. شرکت (؟؟؟) مجموعه‌ای از اصول و راهکارهای مناسب به منظور برخورد با مخاطرات احتمالی در طول سفر را در اختیار سالمندان عزیز و بیماران ارائه می‌دهد. امید است در راستای حفظ و سلامت سالمندان، مسافرت همیشه یکی از جالب‌ترین و پرخاطره‌ترین برنامه‌های زندگی سالمندان است.

برنامه‌ریزی قبل، حین و بعد از سفر می‌تواند بر شیرینی این لحظات بیافزاید. به طوری که می‌توان برای اوقات شاد پرنشاط و لذت بخشی را برای سالمند و همراهان رقم زد. بی‌شک رعایت نکات ایمنی در طول سفر و حتی قبل از آن می‌تواند آرامش خاطری را برای سالمندان ایجاد نماید تا سفر سالم و کم‌خطری را برای سالمندان تجربه نمایید.

آداب سفر سالمندان – سفر برای بسیاری از سالمندان فرصت مناسبی فراهم می‌کند. سفر با هر نیتی که باشد چه زیارتی، چه تفریحی، چه به قصد دیدار اقوام و آشنایان یا بازدید از شهرها و آثار تاریخی و آشنایی با اقوام و فرهنگ‌ها و مناطق دیگر، هم آموزنده است و هم مفید و نشاط‌آور

و عامل کسب تجربه و پختگی افزایش شناخت و آگاهی. علاوه بر این سفر می‌تواند با افزایش روحیه سالمندان موجب افزایش سلامتی و تجدید قوای برای شروع دوباره یک زندگی آرامش بخش و لذت بخش برای سالمندان عزیز باشد.

انتخاب یک مراقب مناسب و با تجربه برای سالمندان. داشتن یک مراقب مناسب در سفر موجب افزایش لذت و کاهش سختی‌ها می‌گردد و پرهیز از سفر انفرادی با توجه به شرایط مختلف سفر و مشکلات سالمند در راه از سفر کردن شخصی به تنهایی و بدون مراقب و همسفر اصلاً کار درستی نمی‌باشد.

برداشتن لوازم موردنیاز در طول سفر برای سالمند سالمند باید مطابق با نیاز خود وسایل ضروری از قبیل مسواک، شانه مواد غذایی و غیره و داروهای مورد نظر همراه داشته باشد. اینکه خانواده سالمند از وضعیت او اطلاع داشته باشند و قبل از حرکت حرف‌های ضروری را به یکدیگر گفته باشند سبب آرامش خاطر خانواده و سالمند است.

رفتار خوب با سالمندان و کمک به آنان در کارها و مراقبت‌های لازم و مخصوص سالمند به خوش‌خلقی با سالمندان و همراهی کردن سالمند در سفر زیرا همنشینی با سالمندان باید نهایت مراقبت و خوش‌رفتاری و لذت‌بخشی و شیرینی باید باشد و تحمل سختی‌ها و مشکلات سالمند نیز کمتر می‌شود. و سفری به یاد ماندنی و خاطرانگیز به جای خواهد گذاشت.

چند نکته هنگام سفر و بازگشت از سفر در صورت درخواست سالمند مراقبت برای کمک و راهنمایی در حد توان برای خانواده هرچند که ناچیز باشد هدیه بخرد همراهی باید کرد. رازها و درد دل‌های سالمندان را در طول سفر و بازگشت نباید برای دیگران بیان کرد. در هنگام سفر باید برای تکالیف دینی سالمند و مراقبت‌های لازم را برای انجام تکالیف دینی همیاری و همکاری کرد.

ایمنی منزل سالمند در هنگام سفر به عهده مراقب سالمند می‌باشد. 1- شیر گاز را حتماً چک کنید و کاملاً ببندید. شماره سریال لوازم منزل را یادداشت کرده و در جای امنی بگذارد. حتمتً مطمئن باشد که تمامی درها و پنجره‌ها بسته باشد. در کنترل منزل هرگز عجله و شتاب به خرج نداده و با خونسردی و آرامش دقت عمل داشته باشد. شیرهای آب را چک کند و در صورت امکان از فلکه اصلی قطع کند.

کلیدهای اصلی برق را قطع و اگر ضرورتاً یخچال و فریزر باید روشن بماند در این صورت فقط فیوز برق آشپزخانه را روشن نگه‌دارد و کلیه کلید و وسائل گازسوز را از پریز خارج نماید. ضایعات از قبیل کاغذهای باطله، روزنامه، مقوا، پارچه، نایلون‌های پلاستیکی و مواد زائد را به دلیل پیشگیری از آتش‌سوزی اطراف و پشت و یخچال و فریزر و وسایل برقی و حرارتی قرار ندهد.

اگر از شوفاژ جهت گرمایش منزل استفاده می‌شود در صورت امکان شوفاژها را کاملاً خاموش نماید. در غیر اینصورت شیر رادیاتور را کنترل و کاملاً ببندند. بسته بودن درب‌ها و پنجره‌ها باعث افزایش دمای داخلی منازل می‌گردد. این در حالی است که مجاورت مواد قابل اشتعال در کنار موتور یخچال و وسایل برقی نیز ایجاد گرما می‌نماید.

بنابراین ضریب خطر بروز آتش‌سوزی از قراردادن هرگونه وسایل اضافی و یا اثاثیه منزل در بالکن منزل سالمند خودداری کنید زیرا در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام روی عابرین وجود دارد. اگر بیشتر از 3 روز همراه سالمند به مسافرت می‌روید یخچال را از مانده‌های غذا و میوه پاک کنید. گلدان‌ها را آب دهید.

چنانچه سفر سالمند شما بیش از سه روز است با سراخ‌کردن یک بطری آب پلاستیکی سعی کنید آب موردنیاز گلدان‌ها را تأمین کنید تا در طول مسافرت سالمند گلدان‌ها خشک نشوند. از دراختیار گذاردن کلید منزل به افراد غیرمطمئن و ناآشنا خودداری کنید. از اقوام نزدیک سالمند مثل خواهر، برادر و … بخواهید به منزل سالمند سر بزنند و مراقب آن باشند.

پیشنهاد شرکت ( ) حتماً قبل از سفر منزل خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند. چنانچه وسایل قیمتی در منزل سالمند مثل طلا، پول و … در صورت امکان در اختیار شخصی قابل اطمینان قرار دهید و یا در جای مناسب مانند صندوق امانات نگهداری کنید.

چک لیستی از موارد ضروری از قبیل شیراصلی آب و گاز، بستن درب‌ها و پنجره‌ها و بیرون گذاشتن زباله‌ها و تهیه و در جای مناسب نصب و قبل از مسافرت موارد مورد نظر را چک نماید. سالمندان عزیز همیشه پیش از سفر خوب استراحت کنید تا در هنگام سفر دچار خستگی نباشید.

بستن کمربند ایمنی فراموش نشود. از مصرف غذاهای پرحجم پرهیز کنید. چنانچه دچار حالت تهوع و ماشین گرفتگی می‌شوید حتماً از داروهای ضد تهوع قبل از حرکت استفاده شود. در سفرهای طولانی سالمندان ر چند وقت یک‌بار در حالت خستگی از ماشین پیاده شده و چند حرکت ورزشی انجام دهید. برای صرف ناهار صبحانه و یا شام حتماً در یک جای مطمئن توقف کنید در غیر اینصورت از رستوران‌هایی که مورد تائید بهداشت هستند و نکات بهداشتی را کاملاً رعایت می‌کنند برای سالمندان غذا تهیه کنید. چنانچه شب را در بین راه استراحت می‌کنید و دسترسی به هتل یا مهمانسرا ندارید برای سالمندان سعی کنید در کمپ‌های مسافرتی نموده و مجهز به تجهیزات خوب راحت برای سالمندان باشید. چنانچه در کنار جاده برای تفریح می‌ایستید حتماً مراقبت از سالمندان را در نظر بگیرید و مراقب باشید.

حتماً شماره مراکز امداد خودرو و اورژانس و امداد جاده‌ها را همراه داشته باشید. مسیر سفر هم جزئی از سفر است به سالمندان از دیدنیهای آن را لذت ببرند. همانطوری که در زندگی خود گذشت کردن را رعایت در رابطه با سالمندان باید رعایت شود. لوازم لازم محض احتیاط در سفر با سالمندان جعبه کمک‌های اولیه، چادر مسافرتی، کیسه خواب، دربازکن قوطی و بطری، دستمال کاغذی، عینک آفتابی، قطب‌نما، چراغ قوه، نخ و سوزن، کبریت، طناب و … شناسنامه سالمند، کارت ملی و دفترچه بیمه سالمند نقشۀ مسیر نقشۀ گردشگری شهر موردنظر، آب آشامیدنی و مواد غذایی مناسب، کپسول آتش‌نشانی، صابون و مواد پاک‌کننده وسایل گرمایی نظیر پتو لباسهای ضخیم و … بسته به مقصد موردنظر

به تغذیه و مواد غذایی که برای سالمندان استفاده می‌کنید توجه کنید. خوردن غذاهای سالم و متنوع از مواردی است که لذت سفر را چند برابر می‌کند افزایش اشتهای در طول سفر سبب می‌شود تا اشتیاق سالمند برای خوردن مواد غذایی بیشتر شود.

برای دوری از مشکلات احتمالی ناشی از خوردن غذاهای گوناگون می‌بایست برای سالمندان در صورت امکان سعی کنید از غذاها و رستوران‌های بین راهی استفاده نکنید. غذاهای موردنیاز در طول سفر را حتماً خودتان آماده کنید. برای سالمندان از پختن غذاهایی که زود فاسد می‌شوند خودداری کنید و غذاهای سبک و سرد را انتخاب کنید. غذای مورد نیاز در طول سفر باید ضمن تأمین انرژی و پروتئین لازم برای بدن از چربی و کالری زیادی برخوردار نباشد.

میوه سبزی را به عنوان یکی از مواد اصلی در برنامه غذایی سفر خود برای سالمندان داشته باشید. دقت نمایید هنگام مصرف آن‌ها را به خوبی شسته و ضدعفونی نمائید. غذاهای خام و پخته را بدون پوشش کنار هم قرار ندهید.

گوشت قرمز و ماهی را حتماً از جاهای معتبر تهیه کنید. از خرید ماست، دوغ و شیر محلی از اماکن غیرمجاز خودداری کنید. از تنقلات برای سالمند کمتر استفاده کنید چرا که مصرف بیش از حد علاوه بر چاقی برای سالمندان می‌تواند منجر به بیماری آن‌ها شود. مواد غذایی را تهیه کنید برای سالمندان که مجوز ساخت پروانه بهره‌برداری و نشانه استاندارد داشته باشد. اگر از محصولات کنسروی برای سالمندان استفاده می‌کنید حتماً قبل از مصرف تاریخ مصرف آن‌ها را چک نمائید و 20 دقیقه در آب جوش بجوشنید. حتماً قبل از مصرف غذا دست‌های سالمندان را با آب و صابون بشویید.

کمبود تحرک عدم استفاده از سبزی، میوه، سالاد و کمبود مصرف آب آشامیدنی سالمندان، سالمندان را دچار عارضه یبوست می‌کند. در سفر به مناطق محلی و روستاها از خوردن شیر تازه دوشیده شده از دام و یا بستنی و پنیر محلی و به طور کلی محصولات لبنی تازه برای سالمندان خودداری کنید و فکر نکنید که چون غذاهای روستایی طبیعی‌اند پس سالم هستند. زیرا ممکن است سالمند شما در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر تب مالت قرار دهند.

در هنگام توقف برای صرف غذا، غذا را به طور کامل حرارت دهید زیرا در زمان نگهداری غذا در سفر برای سالمندان فاصله بین تهیه و صرف غذا میکروب‌ها در مواد غذایی رشد می‌کنند پس غذا را در حد داغ شدن حرارت دهید تا کاملاً میکروب‌های آن از بین روند. در طول سفر همراه با غذایی که به سالمندان داده می‌شود از

نکات ایمنی و سلامت در سفر برای سالمندان و بیماران قلبی عروقی در هنگام مسافرت توصیه می‌شود بیماران قلبی در سالمندان نکات زیر را رعایت کنند. از پرخوری در هنگام سفر خودداری شود. آب کافی مصرف شود. از مصرف غذاهای چرب و شور اجتناب گردد زیرا در صورت عدم رعایت رژیم غذایی فشارخون افزایش می‌یابد. از مصرف سیگار در تمامی مراحل سفر باید به طور جدی اجتناب شود و همراهان بیمار یا سالمند باید آن را رعایت کنند.

داروهای مصرفی بیماران باید به مقدار کافی همراه او باشد و به موقع مصرف گردد. اطلاعات اورژانسی مربوط به شرایط خاص و بیماران باید همراه بیمار باشد و این اطلاعات به افراد آشنا داده شود. می‌بایستی از حمل وسایل سنگین و پیمودن مسافت‌های طولانی به صورت پیاده به طور جدی اجتناب شود.

در صورت سفر با خودرو سالمندان و بیماران باید حتی‌الامکان پاهای خود را حرکت داده و از انداختن پاها روی هم اجتناب کنند و در فواصل مناسب، 1 الی 2 ساعت یک‌بار توقف کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه پیاده روی کنند. در صورت سفرهای طولانی بیش از از 5 تا 6 ساعت بهتر است از جوراب‌های مخصوص واریس استفاده شود.

در هنگام سفر بیماران قلبی باید از کلاه، کرم‌های ضدآفتاب، عینک آفتابی و از لباس‌های مناسب استفاده کنند. و حتماً باید در صورت از دست‌دادن آب بدن مایعات کافی بنوشند. سالمندان و بیماران قلبی از حضور در مناطق بسیار شلوغ و پرجمعیت خودداری کنند. در صورت امکان علائم حیاتی فرد بیمار مثل تعداد ضربان قلب و فشارخون بعد از رسیدن به مقصد توسط یک فرد آگاه یا مراقب بررسی شود.

نکات ایمنی و سلامت در سفر برای بیماران سالمند دیابتی: بیماران دیابتی سالمند همانند بیماران قلبی برای این که یک سفر پرخاطره‌ای داشته باشند باید یک سری از نکات را رعایت کنند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود.

مراقبت از پاهای سالمند دیابتی مهم‌ترین نکات این است که فرد دیابتی نباید هیچ‌گاه پابرهنه راه برود. حتماً از کفش مناسب استفاده شود. ناخن‌ها باید کوتاه نگه داشته شوند و به شکل مستقیم و کاملاً افقی باشند.

به داخل گوشت فرو نرود. باید به طور مرتب پاها از نظر تاول، زخم و قرمزی و تورم بررسی شوند. در صورت ایجاد هرمشکلی باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند. وسایل مورد نیاز سالمندان بیماران دیابتی در طول سفر تهیه داروهای مصرفی به میزان نیاز و حمل آن‌ها در کیف دستی در صورت مصرف انسولین تهیه قلم انسولین و یا انسولین و سرنگ‌های تزریقی آن به میزان موردنیاز و بیش از مدت سفر، تهیه یک دستگاه اندازه‌گیری قند خون، گلوکومتر به همراه تیغ مخصوص نمونه‌گیری، لانست و نوارهای آزمایش قند خون برای کنترل قند خون، همراه داشتن میان وعده‌های مناسب برای چند روز مثل نان، میوه، بیسکویت و … همراه آب به مقدار کافی، همراه داشتن قند حبه‌ای نبات و آب‌میوه برای درمان کاهش قند خون احتمالی. همراه داشتن پنبه یا گاز، ماده ضدعفونی کننده و نیز چسب زخم برای استفاده در موارد لازم به میزان موردنیاز.

بیماران که انسولین مصرف می‌کنند در نگهداری انسولین به موارد زیر دقت نمائید. از تماس مستقیم شیشه و یا قلم انسولین با آفتاب باید جلوگیری شود. در صورت تماس با نور خورشید گاه رنگ آن به صورت قهوه‌ای در می‌آید که نباید استفاده شود.

از آنجا که انسولین باید در جای خشک و خنک نگهداری شود در صورت مسافرت در هوای گرم باید از کیسه یخ و فلاسک حاوی یخ نگهداری انسولین استفاده شود. در عین حال باید از تماس مستقیم انسولین با یخ نیز جلوگیری شود. انسولین فاسد شده از شکل شفاف به شکل کدر تغییر شکل می‌دهد. و همچنین حالت شیری‌رنگ یکنواخت خود را از دست می‌دهد و به صورت دانه‌دانه به دیوار شیشه می‌چسبد. در چنین موارد نباید از انسولین استفاده شود.

چند نکته مهم برای سالمندان دیابتی حتماً در طول سفر رژیم غذایی خود را رعایت نمایند. اگر در طول سفر فعالیت‌های بدنی سالمند بسیار شدید بود بهتر است برای پیشگیری از افت قندخون وعده غذایی و میزان و میان‌وعده بیشتر استفاده کنند. باید داروهای خود را به موقع مصرف نمائید. در طول سفر باید آب کافی بنوشند.

بیماری‌های شایع سالمندان در سفر و راه‌های پیشگیری از آن: برخی از بیماری‌ها در سالمندان هستند که مسافران سالمند در طول سفر ممکن است بیشتر به آن‌ها مبتلا شوند که در زیر به بررسی آن بیماری‌ها پرداخته می‌شود. اسهال سالمندان مسافر یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که مسافران سالمند از آن رنج می‌برند. این بیماری در اثر خوردن و نوشیدن غذاها و آب‌های آلوده ایجاد می‌شود.

احتمال ایجاد این بیماری در شرایط زیر افزایش می‌یابد. زمانی که غذاها به طور کامل پخته نشده باشد، غذاهای پخته شده‌ای که دوباره گرم می‌شوند اما به طور کامل داغ نشده باشند، غذاهایی که در دمای اتاق نگهداری می‌شوند.

علائم بیماری: علائم این بیماری عبارتند از دفع سه بار یا بیشتر مدفوع با قوام شل با یکی از علائم مانند تب، تهوع، استفراغ، کرامپ شکمی، مدفوع خونی که در شکل‌های خفیف با دفع مدفوع کمتر از 2 بار در روز دیده می‌شود. راه‌های پیشگیری از بیماری 1- جوشاندن آب 2- پختن کامل غذا 3- پوست‌گرفتن میوه‌ها 4- شستن میوه‌ها و سبزیجات خام به صورت کاملاً بهداشتی

هپاتیت A در سالمندان بیماران هپاتیت A در اثر تماس مواد غذایی یا آب با مدفوع انسانی به افراد منتقل می‌شود. سبزیجات و میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی، کاهو، کلم و … که رشد آن‌ها نزدیک به زمین است در خطر آلودگی با ویروس هپاتیت A قرار دارند. سالمندان و افراد با خوردن آب و یا مواد غذایی آلوده به این ویروس به بیماری مبتلا می‌شوند.

میوه و سبزیجات خام و یا کم پخته نیز از عوارض انتقال این ویروس می‌باشند. همچنین در صورتی که تهیه‌کنندگان غذا مبتلا به این ویروس باشند می‌توانند این ویروس را از طریق تماس با مواد غذایی به دیگران منتقل کنند.

علائم بیماری در سالمندان :

احساس خستگی

تب

درد عضلانی

درد در ناحیه فوقانی و راست شکم

تهوع

بی‌اشتهایی

زرد شدن پوست و بی‌رنگ‌شدن مدفوع

 

راه‌های پیشگیری از بیماری در سالمندان

1- تزریق واکسن هپاتیت A قبل از رفتن به مسافرت به مناطق آلوده

2- شستن دست قبل از طبخ و خوردن غذا

3- استفاده از آب سالم و بهداشتی

4- ضدعفونی‌کردن میوه‌ها و سبزیجاتی که با کود انسانی تماس داشته‌اند.

 

بیماری حصبه

بیماری حصبه یا تیفوئید در سالمندان تیفوئید از طریق غذا، آب آلوده در مناطق با بهداشت ضعیف منتقل می‌شود. میوه یا سبزی خام آلوده، شیر و فرآورده‌های لبنی آلوده و مصرف صدف دریایی می‌توانند منتقل کننده این بیماری باشند.

 

علائم بیماری حصبه

علائم بیماری در سالمندان شایع‌ترین علامت بیماری حصبه تب مداوم است و علائم دیگر آن عبارتند از تب، سردرد و گیجی، ضعف، بی‌اشتهایی، بزرگی طحال، سرفه و اسهال. راه‌های پیشگیری از بیماری در سالمندان – شستن دست‌ها قبل از صرف هر غذا، اجتناب از مصرف غذاهایی که امکان آلودگی دارند، استفاده از آب سالم و بهداشتی، ضدعفونی‌کردن سبزیجات و میوه‌جات، استفاده از لبنیات پاستوریزه.

 

بیماری وبا

بیماری وبا در سالمندان وبا بیماری اسهال است که میکروب آن بیشتر در آب وجود دارد و از طریق خوردن آب آلوده منتقل می‌شود. این میکروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و می‌تواند آب و غذا را آلوده کند. وبا یک بیماری است که از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می‌شود.

احتمال ایجاد این بیماری در مناطقی که آب سالم ندارند و یا مسائل بهداشتی در ان‌ها رعایت نمی‌شود بیشتر است مثل مناطقی که آب آن به مقدار کافی کلرزنی نمی‌شود. در روستایی که آب لوله‌کشی و چاه‌های حفاظت شده ندارند و یا در مناطقی که سرویس بهداشتی و سیستم فاضلاب بهداشتی ندارند.

 

علائم بیماری وبا

علائم بیماری در سالمندان اسهال آبکی شروع وبا اسهال آبکی حجیم بدون تب و دل‌پیچه بوده و مدفوع حالت آب برنجی دارد. مدفوع معمولاً بدون بو بوده یا بوی ماهی دارد. استفراغ و از دست‌رفتن آب بدن، استفراغ و گرفتگی دردناک در پاها شایع می‌باشد. در موارد شدید بیمار دچار دل‌پیچه و درد دست و پاها می‌شود.

راه‌های پیشگیری از بیماری در سالمندان

1-از آب آشامیدنی سالم استفاده شود.

2- در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله‌کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه‌ها و … استفاده می‌شود حتماً آب قبل از مصرف جوشانده و کلرزنی شود.

3- از مصرف یخ غیربهداشتی پرهیز شود.

4- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب‌میوه، معجون بستنی و ساندویچ اجتناب شود.

5- میوه‌ها و سبزیجات ضدعفونی شده مصرف گردد.

6- دست‌ها یعد از رفتن به توالت و نیز قبل از دست‌زدن به مواد غذایی و خوراکی حتماً با آب صابون شسته شود. مواد غذایی در معرض مگس و آلودگی‌های دیگر قرار نگیرد.

7- هنگام سفر آب و غذا سالم همراه داشته و یا از نوشیدنی‌ها و غذاها با بسته‌بندی مطمئن استفاده گردد. با مشاهده هر مورد از ابتلا به اسهال سریعاً به نزدیک‌ترین مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه شود.

 

بیماری آنفولانزا در سالمندان

آنفولانزا در سالمندان آنفولانزا یک عفونت تنفسی مسری وسیع است که در اثر یک ویروس ایجاد می‌شود. علائم بیماری در سالمندان آنفولانزا با تب، سرفه، احساس سردی هموراه با لرز ؟؟؟ کوفتگی و درد در بدن، سردرد و خستگی همراه است. این نشانه‌ها به طور معمولی 3 تا 4 روز ادامه دارند و پس از آن ممکن است بیماری برای یک هفته‌ی دیگر یا بیشتر سرفه‌های خشک، آبریزش بینی و گلودرد داشته باشد.

 

راه‌های پیشگیری از بیماری آنفولانزا

راه‌های پیشگیری از بیماری در سالمندان ویروس آنفولانزا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. قطره‌های کوچک از سرفه یا عطسه‌ی دیگران، چیزهایی مانند دستمال یا حوله که به مایع بینی یا گلوی فرد بیمار آلوده شده باشد یا تماس با دست آلوده‌ی فرد مبتلا می‌تواند فرد را بیمار کند. لذا دور بودن از فرد آلوده و لوازم آلوده می‌تواند برای سالمندان پیشگیری از بیماری موثر باشد. شستن دست‌ها به طور مداوم و تزریق واکسن آنفولانزا نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

امداد و ایمنی در تفریحات آبی برای سالمندان شنا در محل‌هایی با سرعت زیاد آب حتی در حد زانو خطر غرق‌شدگی و مرگ را برای سالمندان به همراه دارد. هرگز هنگام احساس خستگی سرما یا گرما مفرط در سالمندان شنا نکنید. استفاده از جلیقه‌های غزیق نجات برای سالمندان ناآشنا به شنا در حتی مناطق آرام ساحلی ضروری است.

میزان ایمنی استاندارد و حفاظت شخصی جلیقه شخصی است. حتی با جلیقه‌‎های غریق نجات هم نباید وارد مناطق با عمق زیاد شد. استفاده از تیوپ لاستیک اتومبیل در حین شنا خطرناک برای سالمند است. شنا در استخر متفاوت‌تر از شنا در آب دریا و رودخانه برای سالمند است.
شنا در محل‌هایی که سرعت آب زیاد است خطر غرق‌شدگی و مرگ را به همراه دارد.

لذا فقط در مکان‌های شخصی و محافظت‌شده سالمندان قادر به شنا کردن هستند. از ورود به مناطقی با درجه شیب نامشخص و یا سواحل سنگی سالمندان باید خودداری نمایند. زیرا به علت عدم حفظ تعادل و حتی خطر ریزش سنگ بر اثر سرخوردگی ممکن است به سرتان ضربه وارد شود. توصیه می‌شود وقتی که دریا بسیار مواج است.

برای شنا وارد آب دریا مخصوصاً سالمندان نشوند. اگر کسی در این جریان افتاد باید بداند چگونه عمل کند. نخستین چیز حفظ خونسردی است. اگر سالمند شناگر بترسد و احساس کند که جریان او را به داخل دریا می‌برد و بخواهد دقیقاً در خلاف جهت به طرف ساحل برگردد این عمل خطرناک‌ترین حرکت است. توصیه می‌شود کسی در این جریان افتاد سعی نکند به خلاف جریان برگردد.

امداد و ایمنی در سایر موارد در سفر برای سالمندان اگر به نقاط آفتابی سفر می‌کنید کرم ضدآفتاب با خود ببرید. اگر سالمندان را حین سفر مدت درازی را در محیط‌های سرباز طبیعی می‌گذرانید پشه‌بند و کرم‌های دافع حشرات و داروهای تسکین‌دهنده آسیب ناشی از گزند به همراه داشته باشید از استراحت سالمندان در مکان‌های بسیار باز، ارتفاعات بلند، مکان‌های خیس و مرطوب و اطراف آب‌ها خودداری کنید.

هنگامی که جایی را در سفر سالمندان برای اقامت سالمند انتخاب می‌کنید اقامت در محل سفرتان رزرو کنید بهتر است محلی را انتخاب کنید که نزدیک‌ترین فاصله را با یک درمانگاه و اورژانس داشته باشد. شماره تلفن پزشک سالمندتان را همراه داشته باشید تا در صورتی که سؤال پزشکی داشتید بتوانید با او تماس بگیرید.

عملیات احیاء سالمند عملیات احیاء سالمند شامل اقداماتی برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در سالمند که هوشیاری خود را از دست داده انجام می‌شود و سعی می‌گردد تا گردش خون و تنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبخودی سالمند تکرار شود. آموزش لازم در این خصوص تا رسیدن اورژانس برای سالمند حادثه دیده بسیار حیاتی است.

احیای قلبی ریوی سالمند عملیات احیاء قلبی ریوی از سه مرحله تشکیل شده است بازکردن راه هوایی، دادن تنفس مصنوعی، ماساژ قلبی. بازکردن راه هوایی هدف از بازکردن راه هوایی این است که امکانات تنفسی برای سالمند فراهم شود. برای انجام این کار روی پیشانی به سمت پایین فشار بیاورید و چانه را بالا بکشید سپس تنفس مصدوم را چک کنید. برای ان‌کار یک طرف صورت و یک گوش خود را نزدیک بینی و دهان سالمند بگیرید و حرکت هوا را نگاه کنید.

بدین منظور گوش دهید احساس کنید و حرکت قفسه سینه را نگاه کنید. بررسی تنفس باید حداقل 3 تا 5 ثانیه طول بکشد اگر علائم تنفسی وجود ندارد تنفس مصنوعی را آغاز کنید. دادن تنفس مصنوعی به سالمند تنفس مصنوعی به خصوص برای سالمندان یا افرادی که چند دقیقه است دچار ایست قلبی شده‌اند و میزان اکسیژن در خونشان کاهش یافته است اهمیت دارد.

تنفس دهان به دهان انجام این روش در مصدوم سالمند که نفس نمی‌کشد از اولویت برخوردار است. این روش باعث بازشدن مسیر جریان هوا و بازگشت تنفس می‌شود. در این روش هر جسم فشارنده بر صورت یا گردن مثل گردن‌بند و یقه و … را آزاد کیند و با خارج‌کردن اشیا خارجی درون دهان و گلو راه هوایی را تمیز کنید.

برای وضعیت دادن به سر، سر را به سمت عقب خم کنید. با انگشتان دستی که روی پیشانی سالمند قرار دارد بینی او را فشار دهید تا بسته شود. یک نفش عمیق بکشید لب‌های خود را اطراف دهان سالمند قرار دهید به طوری که تمام دهان او را بپوشاند در حالی که از گوشه چشم به سینه او نگاه می‌کنید در عرض 2 ثانیه آن‌قدر در ریه‌های او بدمید تا سینه‌اش تا حدامکان بالا بیاید وقتی مشاهده کردید سینه سالمند بالا رفت هوا دادن را قطع کنید و دهانتان را از روی دهان سالمند بردارید و بگذارید هوا از ریه او خارج شود. خودتا دوباره نفس عمیق بکشید و حرکت را یک‌بار دیگر انجام دهید. تنفس دهان به بینی زمانی که نمی‌توانید از دهان مصدوم برای دمیدن هوا استفاده کنید این روش را به کار ببرید.

در این روش دهان و گلو را از جسم خارجی پاک کنید با انگشت شست دستی که روی چانه قرار دارد روی لب‌های سالمند مصدوم را فشار دهید تا دهانش بسته شود یک نفس عمیق بکشید دهانتان را روی بینی او قرار دهید و بدمید تا قفسه سینه بالا بیاید وقتی مشاهده کردید که سینه سالمند بالا می‌رود هوا دادن را قطع کنید. سپس دهانتان را از بینی سالمند مصدوم جدا کنید و دهان او را باز نمایید تا بازدم سالمند مصدوم از طریق دهان و بینی وی انجام شود. در صورت عدم نفس کشیدن مصدوم سالمند عملیات تنفس مصنوعی را دوباره تکرار کنید.

تنفس دهان به دهان و بینی سالمند این نوع تنفس مصنوعی ضمن رعایت اقدامات به روش قبل دهان امدادگر باید دهان و بینی سالمند مصدوم را کاملاً دربرگیرد و پس از دمیدن در دهان و بینی مصدوم امدادگر دهان را جدا نماید تا بازدم سالمند مصدوم صورت گیرد. ماساژ قلبی در سالمندان و مصدومین در چند دقیقه اوّل ایست قلبی فشار بر روی قفسه سینه یا ماساژ قلبی اهمیت بسیار بیشتری دارد. بنابراین انجام تنفس مصنوعی نباید باعث به تأخیرانداختن ماساژ قلبی شود. فشار به قفسه سینه را آغاز کنید. فشار بر روی قفسه سینه باید سریع و قوی باشد.

با این حال باید زمان کافی برای برگشت قفسه سینه به بالا داده شود. به طوری که فشارهای متوالی خون را به درون دستگاه گردش خون براند. برای انجام ماساژ قلبی پاشنه یک دست را باید در مرکز قفسه سینه پایین سر سینه‌ها قرار داد و دست دوّم را باید روی دست اوّل گذاشت به طوری که بتوان با حداکثر قدرت به پایین فشار آورده و دست بالایی انگشتان دست پایین را از محدوده ماساژ دور کند. و با هربار فشار قفسه سینه باید حداقل 5 و حداکثر 6 سانتی‌متر پایین برود.

30 ماساژ قلبی در مدت 15 ثانیه و به دنبال آن 2 بار تنفس بدهید. چرخه یا سیکل 30 بار ماساژ قلبی و 2 بار تنفس را تا شروع تنفس طبیعی مصدوم سالمند تا رسیدن امدادگر ادامه دهید. پایان سفر سالمند.

ما در سانا بهترین خدمات آرایشی را به شما و سالمندانتان ارائه می دهیم


خدمات زیبایی

تصویر خدمات وِیژه سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ،خدمات نویین آرایش در منزل را ویژه سالمندان ،بیماران و معلولین ارائه میدهد. خدمات سانا با کادر مجرب آرایشگری در خدمات شماست...

 

آرایش سالمندان

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

آرایش سالمندان باعث بازگشت روحیه آنان میشود ،وقتی سالمندان پا به سن میگذارند از درون به مشکلات روحی بر میخورند که خدمات سانا با آرایش در منزل روحیه شما را یاز میگرداند و شمارا برای مراسمات اماده می سازند

 

خدمات زیبایی و آرایشی

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا
خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای سالمندان و مبیماران در منزل

آرایش سالمندان در منزل

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

خدمات آرایشی سالمندان در منزل ، سانا اولین ارائه دهنده خدمات آرایشی سالمندان در منزل

خدمات زیبایی سالمندان

تصویر قبل و بعد آرایش بانوان سالنمند در محل سکونت

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا برای سالمندان که شادابی و نشاط و زیبایی را به سالمندان ما هدایه میدهد

خذمات زیبایی بانوان

تصویر آرایش بانوان- خدمات سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای بانوان در سالن آرایشی و در منزل پ. خدمات زیبایی سانا شمارا برای مهمانی ها و مراسمات آماده می سازد

خدمات پیرایش آقایان

تصویر آرایش و پیرایش سالمندان- خدمات سانا

پیرایش و اصلاح موی سر آقایان بخصوص آقایان سالمند در محل سکونت آنان...

اصلاح و تاتوی ابرو

تصویر قبل و بعد آرایش و تتو سالمندان - خدمات سانا

اصلاح . تاتوی ابروی سالمندان.بسیاری از خانم های سالمند که ابروی آنها ریخته علاقه به ترمیم ایروی خود دارند

اصلاح ، کراتینه و ابرسانی مو

تصویر خدمات کراتینه مو و آبرسانی مو - خدمات سانا

اگر مدت ها است که موی خود را کوتاه نکرده اید به خود این جسارت را بدهید که آنن را امتحان کنید

آرایش بیماران سرطانی

تصویر - خدمات آرایشی و سرطانی برای بیماران مبتلا به سرطان

مرکز خدمات آرایشی سانا با خدمات آرایشی خود زیبایی و شکوه چهره شمارا مجددا باز میگرداند

آرایش بیماران پس از درمان سرطان پستان

تصویر آرایش بیماران پس از سرطان پستان- خدمات سانا

بیمارانی که به تازگی از سرطان سینه آزاد شده اند و باد با ظاهر و روحیه خود توجه بسزایی داشته باشند

آرایش بیماران مبتلا به سرطان پوست

تصویر آرایش خانمی که دچار بیماری های پوستی بوده است - خدمات سانا

آرایش موی سر سالمندان و جوانان در سالن و در محل، اصلاح موی سر سالمندان در منزل