فهرست بستن

سالمند

سن پیری از نظر سازمان ملل

سازمان ملل متحد توافق کرده است که معمولا سن 65 سالگی به سن سالخوردگی می رسد  و این اولین تلاش برای تعریف بین المللی پیری است. با این حال، برای مطالعه پیری در آفریقا، سازمان بهداشت جهانی55 سالگی را به عنوان آغاز سالخوردگی تنظیم کرد. در عین حال، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که کشورهای در حال توسعه اغلب سالخوردگی را نه سالها بلکه از طریق نقش های جدید، از دست دادن نقش های قبلی یا عدم توانایی مشارکت فعال در جامعه، تعریف می کنند.

سالمند

 

سالمند کیست؟

تعریف سازمان جهانی بهداشت

 بنا به تعريف سازمان جهاني بهداشت، براي تمام افرادي كه از حوادث و اتفاقات زندگی جان سالم بدر برده اند و جوانی و ميانسالی را پشت سر گذاشته اند، سن سالمندی جهاني، عبور از مرز شصت سالگي است .

روند سالمندی

 دوران سالمندی بخشی از روند طبيعی زندگی انسان محسوب می شود و در گذشت زمان، بيماريهایی پدیدار میشود. امروزه افزايش اميد به زندگی ،مشكلات روحی و شرايط محيطی عواملی هستند كه در اين روند موثر می باشند.

نوع زندگی و كاهش سطح باروری و زاد و ولد موجب بالا رفتن شمار سالمندان نسبت به جمعيت كل شده است  به طوريكه بر اساس پيش بينی كارشناسان در آينده ای نه چندان دور اين رشد فزاينده افراد مسن همچنان ادامه خواهد داشت.

افزایش سالمندان

با افزايش سالمندان مساله بهداشت،سلامت سالمندان مطرح می شود که در آینده نزدیک در جهان از هر پنج نفر يك نفر سالمند خواهد بود بايد قبول كرد كه  آسايش و رفاه سالمندی  در جامعه هر روز ابعاد تازه و گسترده ای پيدا می كند. سالمندی  يک فرايند طبيعی است و نمي توان آن را متوقف و يا معكوس نمود،بلكه می توان با مراقبت های صحيح و ساده به سالمندی توام با سلامت رسيد.

توجه به سالمند

چون سالمندی همراه با فقدان يا كمبودهای است ، توجه به نيازهاي بهداشت رواني و جسمانی آنان لازم و از طرف ديگر داشتن آگاهی و برداشت كافی از دوران و مسايل مربوط به سالمندی ضروری  است. بنابراين توجه به بهداشت دوران سالمندی موجب خواهد که  فرد سالهاي پاياني عمر خويش را در نهايت آرامش و سلامت جسمي،رواني و اجنماعي سپري كند.

سالمندی در پزشکی

واژه سالمندی در ترجمه پزشکی بدین معنی است:درجستوجوي چارچوبي مفهومی، سالمندي درحيات انساني را مي توان فرايندي دانست كه بافرسايش تدريجی سازوكارهای فيزيولوژيكی و ناتوانی در احيای توانمندی ارگانهای حياتی آغاز و با پايان زندگی خاتمه می يابد.مسئله سالمندی در سال های اخير به عنوان يک موضوع اساسی آن چنان كه اذهان جهانيان را به خود معطوف كرد كه سال1999 به عنوان سال جهاني سالمندان نام گرفت.علی رغم آنكه توجه به مسائل و مشكلات سالمندان در حوزه پزشكی قدمت طولاني دارد اما رشد فزاينده و شتابان جمعيت سالخورده در سال های اخير و تاثير عميق اجتماعی دارد. زمينه نگرش هاي چند جانبه ای همچون نگرش اجتماعی و روانشناختی را فراهم كرده است.در واقع در كنار نگرش زيست شناختی به فرايند پيری و بررسی شخصيت سالمند بر حسب تغييرات دروني آنها می توان با توجه كردن به نحوه ی تعامل با جهان خارج از رويكردي رفتاري اجتماعي به فرايند پيري پرداخت با توجه به تمامی این مسئله و اساس نامه جهانی ، در شاخه پزشکی رشته ای تاسیس شده است.

به نام طب پزشکی سالمندان Geriatric Medicine.

رشته پزشکی سالمندان چیست؟

طب سالمندان یک رشته تخصصی بالینی پزشکی است که دانش آموختگان آن با کسب دانش، مهارت، نگرش و رفتارهاي لازم، در جهت پیشگیري،ارزیابی، تشخیص، مراقبت، درمان و توانبخشی بیماريهاي سالمندان اقدام می نمایند.

متخصص این رشته همچنین باید بتواند بعنوان مشاور و عضوی موثر از تیم ارزیابی جامع سالمندان با متخصصان سایر رشته ها همکاري نماید.

منظور از سالمند طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افراد با سن 60سال و بالاتراست.

 

مشکلات دوران سالمندی


مطالب مرتبط با سالمند

خدمات زیبایی

تصویر خدمات وِیژه سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ،خدمات نویین آرایش در منزل را ویژه سالمندان ،بیماران و معلولین ارائه میدهد. خدمات سانا با کادر مجرب آرایشگری در خدمات شماست...

 

آرایش سالمندان

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

آرایش سالمندان باعث بازگشت روحیه آنان میشود ،وقتی سالمندان پا به سن میگذارند از درون به مشکلات روحی بر میخورند که خدمات سانا با آرایش در منزل روحیه شما را یاز میگرداند و شمارا برای مراسمات اماده می سازند

 

خدمات زیبایی و آرایشی

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا
خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای سالمندان و مبیماران در منزل

آرایش سالمندان در منزل

تصویر آرایش سالمندان- خدمات سانا

خدمات آرایشی سالمندان در منزل ، سانا اولین ارائه دهنده خدمات آرایشی سالمندان در منزل

خدمات زیبایی سالمندان

تصویر قبل و بعد آرایش بانوان سالنمند در محل سکونت

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا برای سالمندان که شادابی و نشاط و زیبایی را به سالمندان ما هدایه میدهد

خذمات زیبایی بانوان

تصویر آرایش بانوان- خدمات سانا

خدمات آرایشی و بهداشتی سانا ، برای بانوان در سالن آرایشی و در منزل پ. خدمات زیبایی سانا شمارا برای مهمانی ها و مراسمات آماده می سازد

خدمات پیرایش آقایان

تصویر آرایش و پیرایش سالمندان- خدمات سانا

پیرایش و اصلاح موی سر آقایان بخصوص آقایان سالمند در محل سکونت آنان...

اصلاح و تاتوی ابرو

تصویر قبل و بعد آرایش و تتو سالمندان - خدمات سانا

اصلاح . تاتوی ابروی سالمندان.بسیاری از خانم های سالمند که ابروی آنها ریخته علاقه به ترمیم ایروی خود دارند

اصلاح ، کراتینه و ابرسانی مو

تصویر خدمات کراتینه مو و آبرسانی مو - خدمات سانا

اگر مدت ها است که موی خود را کوتاه نکرده اید به خود این جسارت را بدهید که آنن را امتحان کنید

آرایش بیماران سرطانی

تصویر - خدمات آرایشی و سرطانی برای بیماران مبتلا به سرطان

مرکز خدمات آرایشی سانا با خدمات آرایشی خود زیبایی و شکوه چهره شمارا مجددا باز میگرداند

آرایش بیماران پس از درمان سرطان پستان

تصویر آرایش بیماران پس از سرطان پستان- خدمات سانا

بیمارانی که به تازگی از سرطان سینه آزاد شده اند و باد با ظاهر و روحیه خود توجه بسزایی داشته باشند

آرایش بیماران مبتلا به سرطان پوست

تصویر آرایش خانمی که دچار بیماری های پوستی بوده است - خدمات سانا

آرایش موی سر سالمندان و جوانان در سالن و در محل، اصلاح موی سر سالمندان در منزل